Najlepszy Masaz

+48 733 706 432

Asymetria miednicy

Miednica znajduje się w środku ciężkości szkieletu. Jeśli porównamy ciało do ołówka balansującego poziomo na palcu, jego punktem równowagi (środkiem ciężkości) będzie miednica. Pozycja miednicy ma duży wpływ na postawę.

Kiedy miednica się przechyla, zawartość miednicy przesuwa się do przodu. W efekcie dochodzi do wystającego brzucha i uwypuklenia pośladków. Ponieważ miednica jest połączeniem górnej i dolnej części tułowia, odgrywa kluczową rolę w ruchu i równowadze ciała. Kości miednicy stanowią podporę dla najważniejszej podporowej części ciała – kręgosłupa. Ponadto miednica umożliwia skoordynowane ruchy kończyn dolnych i tułowia. Kiedy miednica znajduje się w prawidłowej pozycji, możliwe są różne ruchy, skręcenie, przechylenie i biomechanika ruchu są zrównoważone, a rozkład wektorów obciążenia równomierny.

Przemieszczenie (skośne) miednicy z pozycji prawidłowych powoduje zaburzenia dysfunkcyjne kręgosłupa, gdyż dochodzi do zmiany osi rozkładu obciążeń podczas ruchu. W kręgosłupie dochodzi do efektu dźwigni i nadmiernego obciążenia określonych punktów, co prowadzi do szybkiego zużywania się struktur kręgosłupa. Dlatego często główną przyczyną bólu pleców i karku jest zmiana ustawienia miednicy (przemieszczenie, zniekształcenie).

Zmiana pozycji zmienia biomechanikę, co może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, przepukliny dysku, skoliozy, choroby zwyrodnieniowej stawów, zwężenia kanału kręgowego, rwy kulszowej itp.

Pochylenie miednicy prowadzi również do bólu i dysfunkcji w obrębie szyi, ból szyi promieniujący do barków, ramion, przyczynia się do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka i innych problemów w obrębie kończyn.

Przyczyny pochylenia (przemieszczenia) miednicy

Po pierwsze, pochylenie miednicy jest spowodowane prostym brakiem równowagi mięśniowej. Technologia rozwija się bardzo szybko, a siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nierównowagi, ponieważ nasz organizm wymaga pewnej ilości ruchu, którego nie otrzymuje. Długotrwałe siedzenie i mała aktywność fizyczna są wystarczającymi warunkami do rozwoju dysbalansu mięśniowego, prowadzącego do pochylenia miednicy, a w efekcie do pojawienia się zaburzeń dysfunkcyjnych kręgosłupa i występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Częstymi przyczynami przechylenia miednicy są wypadki i urazy, takie jak uderzenie boczne, podnoszenie ciężarów podczas skręcania, przewracanie się na bok, noszenie dziecka na boku, np. noszenie dziecka na biodrze lub noszenie przez cały czas ciężkiej torby na jednym ramieniu. U kobiet miednica jest mniej stabilna od urodzenia niż u mężczyzn, ponieważ pewna elastyczność i sprężystość struktur miednicy jest niezbędna do prawidłowego przebiegu ciąży i porodu. Dlatego ciąża jest często główną przyczyną przemieszczenia miednicy u kobiet.

Uszkodzenie mięśni miednicy jest najczęstszą przyczyną niewspółosiowości. Uszkodzone mięśnie mają tendencję do zagęszczania się i przesuwania w celu ochrony otaczających struktur. Jeśli mięśnie w okolicy miednicy, takie jak kość krzyżowa, zostaną uszkodzone, wówczas napięcie mięśni doprowadzi do wpływu na więzadła przyczepione do miednicy i stawów.W rezultacie struktury takie jak stawy krzyżowo-biodrowe również będą miały wpływ pewne usposobienie. Zagęszczenie mięśnia po uszkodzeniu utrzymuje się do momentu pełnej regeneracji mięśnia iw tym czasie miednica pozostaje w nieprawidłowej pozycji.

Różnica w długości nóg może być również przyczyną pochylenia miednicy iw takich przypadkach pochylenie może być z prawej strony na lewą lub odwrotnie. Ale przemieszczenie może być również do przodu lub do tyłu, lub może to być skręcenie miednicy. 

Wiele stanów może prowadzić do skurczów mięśni, które powodują skręcenie miednicy. Przepuklina dysku może powodować adaptacyjny skurcz mięśni i skoliozę z funkcjonalnym przechyleniem miednicy. Aktywni ludzie często doświadczają napięcia mięśni łydek, co z kolei powoduje napięcie wokół miednicy. Chirurgia, taka jak wymiana stawu biodrowego, może również spowodować zmianę położenia miednicy.

Ponieważ miednica jest jednym z najbardziej obciążonych obszarów ciała z powodu ruchu i podtrzymywania ciężaru, ruchy powodujące ból i sztywność są wyraźnym wskaźnikiem problemów z ustawieniem miednicy. W szczególności ból pleców jest częstym wskaźnikiem pochylenia miednicy. Oprócz udziału w ruchu w jamie miednicy biorą udział: część narządów trawiennych, nerwy, naczynia krwionośne, narządy rozrodcze. Dlatego oprócz bólu pleców mogą wystąpić inne objawy, takie jak drętwienie, mrowienie, problemy z pęcherzem i jelitami lub problemy z reprodukcją.

Kinezjolodzy pracujący w naszym salonie pracują z problemami pochylenia miednicy i postawy.

Najczęściej zmiany w następujących mięśniach prowadzą do ustawienia miednicy:

– Mięsień lędźwiowo-lędźwiowy może anatomicznie prowadzić do wyprostu i zgięcia biodra, powodując przemieszczenie miednicy do przodu.

– Mięsień czworogłowy, zwłaszcza prosty, może prowadzić do zgięcia stawu biodrowego.

– Przywodziciele uda mogą powodować przechylenie miednicy do przodu w wyniku rotacji wewnętrznej biodra. Prowadzi to do skrócenia mięśni przywodzicieli.

Przy umiarkowanej niewspółosiowości osoba może czuć się niepewnie podczas chodzenia lub częstych upadków.
Najczęstsze objawy to ból:

– W dolnej części pleców (z napromieniowaniem na nogę)
– Ból w biodrze, stawach krzyżowo-biodrowych lub pachwinie
– Ból ścięgna Achillesa w kolanie, kostce lub stopie
– Ból w ramionach, szyi

Jeśli miednica jest przemieszczona przez długi czas, wówczas ciało skoryguje i zrekompensuje naruszenie biomechaniki i asymetrii oraz nastąpi odpowiednia adaptacja mięśni, ścięgien i więzadeł. Dlatego leczenie może zająć trochę czasu. Ponadto pochylenie miednicy może być trudne do skorygowania, ponieważ z czasem tworzy się patologiczny stereotyp ruchów. Im dłuższy okres pochylenia miednicy, tym dłużej trwa powrót do prawidłowej równowagi mięśniowej.

Istnieją różne opcje leczenia pochylenia miednicy, a metody te zależą od przyczyny, która doprowadziła do pochylenia miednicy. leczenie pochylenia miednicy jest skuteczne tylko w połączeniu z oddziaływaniem na powiązania patogenetyczne, które doprowadziły do zmiany położenia miednicy i naruszenia biomechaniki (fizjoterapia, masaż, terapia manualna i terapia ruchowa). Terapia ruchowa jest wiodącą metodą leczenia dyspozycji miednicy, zwłaszcza gdy problemy z mięśniami są przyczyną pochylenia miednicy.
Zapraszamy na badanie manualne mięśni oraz terapie manualną do kinezjologa salonu Najlepszy Masaż w Warszawie.

25.01.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *