Najlepszy Masaz

+48 733 706 432

Hiperlordoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa – Najlepszy Masaz

Etymologicznie słowo „hyperlordosis” pochodzi z języka greckiego i oznacza: hyper- (przesadny), lordo- (zgięcie) i -sis (choroba, naruszenie).

Hiperlordoza lędźwiowa polega na wzmocnieniu lordotycznej krzywizny kręgosłupa. Hiperlordoza okolicy lędźwiowej jest widoczna z boku w pozycji leżącej i jest oceniana obiektywnie na zdjęciu rentgenowskim. Zagięcie o kącie większym niż 70 stopni jest uważane za hiperlordyczne (mierzony jest kąt między powierzchniami kręgów L1 i S1).

• Mimo, że w większości przypadków nie jest znana przyczyna hiperlordozy odcinka lędźwiowego, może ona pojawić się w wyniku skrócenia mięśni zginaczy stawu biodrowego, a w szczególności mięśnia lędźwiowo-biodrowego. Zjawisko to stosunkowo często tłumaczy się siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej, co jest bardzo charakterystyczne dla współczesnego społeczeństwa. Wzmocnienie lordozy lędźwiowej przyczynia się do skrócenia mięśni przykręgosłupowych, mięśnia biodrowo-żebrowego, mięśnia grzbietu długiego oraz mięśnia czworobocznego lędźwiowego, co z kolei przyczynia się do utrwalenia zmian statyki tego odcinka kręgosłupa .

• Aktywność fizyczna zmniejsza się wraz z wiekiem, a mięśnie stopniowo słabną. Prowadzi to do osłabienia zdolności utrzymania kręgosłupa, co wraz z siłą grawitacji prowadzi do zwiększenia fizjologicznej krzywizny kręgosłupa.
• Wraz ze wzrostem objętości brzucha dochodzi do przesunięcia miednicy do przodu i zwiększenia krzywizny odcinka lędźwiowego w wyniku przesunięcia środka ciężkości do przodu.
Dobrym środkiem zapobiegawczym może być masaż leczniczy lub kinezjologiczny, który jest dostępny w naszych salonach Najlepszy Masaż

Symptomy i objawy
• Bóle lędźwiowe spowodowane nadmiernym uciskiem na wyrostek kolczysty i obecnością hipertonu mięśniowego. Osoby ze zwiększoną krzywizną kręgosłupa lędźwiowego często cierpią na lumbago podczas stania przez określony czas na nogach. Im więcej czasu spędzonego w tej pozycji, tym silniejszy ból. Wyjaśnia to fakt, że mięśnie stopniowo tracą zdolność utrzymywania kręgosłupa. Jednocześnie wzrasta nacisk na stawy.
Zwiększone tarcie powierzchni stawowych, spowodowane nadmiernym obciążeniem, zwiększa związane z wiekiem zużycie i deformacje kręgów.

Zapobieganie
• Umiarkowana aktywność fizyczna przyczynia się do niezbędnego napięcia i elastyczności głównych mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie kręgosłupa.
• Regularna regeneracja mięśni pleców – masaże, sauny, basen, krioterapia. W salonie masażu Najlepszy Masaż dostępny pełen zakres usług masażu. W tym masaże manualne oraz lecznicze.
• Zgodność z dobrą dietą.

10.05.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *