Najlepszy Masaz

+48 733 706 432

Kinesiotaping. Na czym polega ta metoda?

Kinesio Taping to technika zaprojektowana do pracy z naturalnym procesem gojenia organizmu, zapewniając jednocześnie wsparcie rehabilitacyjne i stabilność mięśni i stawów. Może być stosowany w celu zmniejszenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego i rozluźnienia przeciążonych lub zmęczonych mięśni.

Co to jest Taping?

Taśma Kinesio (Ka knee see o) to elastyczna taśma, która wspiera i stabilizuje stawy, mięśnie i więzadła podczas ich zginania, kurczenia się i rozciągania. Być może widziałeś sportowców na imprezach sportowych noszących długie paski kolorowych taśm strategicznie rozmieszczonych na stawach lub w ich pobliżu.

W przeciwieństwie do nieporęcznych, elastycznych bandaży, taśma Kinesio nie służy do ograniczania ruchu ani zapewniania sztywnego podparcia.

Taśma Kinesio, zwana też taśmą kinezjologiczną lub elastyczną taśmą terapeutyczną, może pochwalić się nawet 40-procentową elastycznością. Taśma jest zwykle wykonana z bawełny i spandeksu z aktywowanym termicznie klejem akrylowym, który utrzymuje ją na skórze. Oprócz tapingu oferujemy dużo innych masaży – sprawdż na glówniej stronie.

Fizjoterapeuci stosują różne metody kinesiotapingu do napinania skóry i mięśni. Taping może być stosowany jako narzędzie rehabilitacyjne do:
  • aby złagodzić ból
  • aby zmniejszyć stan zapalny
  • na rozluźnienie przeciążonych mięśni i stawów
  • w celu poprawy wyników sportowych
  • do stabilizacji stawów
  • w celu wsparcia naturalnego procesu gojenia organizmu

Taśma Kinesio odciąża stawy, tworząc efekt gumki, która modyfikuje ruch, jednocześnie wspierając mięśnie i ścięgna.

Jak długo można nosić taśmę Kinesio?

Gdy fizjoterapeuta lub dostawca medycyny sportowej umieści taśmę, może ona pozostać na skórze tak długo, jak działa klej, zwykle dwa lub trzy dni.

Klej jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać dozwolone czynności, prysznice i codzienne ruchy. Oczywiście, jeśli klej powoduje swędzenie, wysypkę lub inny rodzaj dyskomfortu, plaster należy usunąć.

Czy taśma Kinesio jest skuteczna?

Jako samodzielna terapia, kinesiotaping może zapewnić pewne wsparcie. Jednak w połączeniu z innymi metodami leczenia kinesiotaping może poprawić wydajność i przyspieszyć gojenie. Oferujemy usługę kinesiotapingu w naszym salonie masażu w Warszawie – Najlepszy Masaż (Wola).

Czy taśma Kinesio jest przeznaczona tylko dla sportowców?

Nie. Kinesiotaping może złagodzić ból stawów, zapewnić wsparcie dla prawidłowej formy podczas aktywności oraz być stosowany do łagodzenia i wspierania urazów przeciążeniowych i tkanek miękkich. Fizjoterapeuci, specjaliści medycyny sportowej i trenerzy sportowi często używają taśmy Kinesio, aby zmniejszyć wpływ i ból:

  • napięcia mięśniowe
  • naciągnięte lub zaognione ścięgna (zapalenie ścięgien)
  • obrzęk (obrzęk)

Czy taśma Kinesio może pomóc w wydajności?

Tak i nie.
Niektórzy uważają, że daje im to przewagę konkurencyjną. Inni czują się komfortowo z dodatkowym poziomem wsparcia. Ale używanie taśmy Kinesio może również dać sportowcom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i pozwolić im przekroczyć zdrowe granice wydajności.

Czy Kinesio Taping łagodzi ból?

Możliwie. To zależy od źródła bólu i ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Niektóre osoby cierpiące na bóle stawów i mięśni twierdzą, że plastry pomogły, inne twierdzą, że nie było żadnej różnicy.

Dostawcy medycyny sportowej i fizjoterapeuci stosują technikę tapingu w indywidualnych przypadkach jako opcję leczenia urazów związanych ze sportem. Często potrzeba kombinacji zabiegów i technik w rękach umiejętnego dostawcy, aby złagodzić ból.

Prawidłowo zastosowana wraz z innymi metodami leczenia taśma Kinesio może pomóc złagodzić dyskomfort związany z:
Zapaleniem powięzi podeszwowej
Ogólnym bólem mięśni
Szynami piszczelowymi
Bólem kolana
Bólem ścięgna Achillesa
Ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Jeśli odczuwasz ostry ból podczas aktywności lub utrzymujące się bóle i sztywność po aktywności, skonsultuj się ze swoim ortopedą. Nagły ból lub ból, który trwa dłużej niż 24 lub 48 godzin, musi zostać zbadany przez specjalistę od kości i stawów.

Fajnym pomysłem jest połączenie tapingu z masażem kinesio i badaniem mięśni. W naszym studiu masażu Najlepszy Masaż na Woli oraz Żoliborzu świadczymy wszystkie powyższe usługi. Zapraszamy do zapisów przez stronę oraz przez tel 733-706-432.

29.12.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *