Najlepszy Masaz

+48 733 706 432

Zespół mięśni pochyłych szyi – Najlepszy Masaz

Zespół mięśni pochyłych szyi

Co musisz wiedzieć o zespole mięśnia pochyłego?

Zespół mięśni pochyłych jest spowodowany anatomią okolicy szyjnej. Poznajmy szczegóły i dowiedzmy się, kto jest odpowiedzialny za ból w okolicy kołnierza, a także obrzęk i drętwienie kończyn górnych?

Anatomia mięśni pochyłych

Istnieją tylko trzy mięśnie pochyłe: tylny, środkowy, przedni. Znajdują się pionowo, po bokach kręgosłupa i są przymocowane do wyrostków poprzecznych kręgów szyjnych od góry i do pierwszych żeber od dołu, przechodząc za obojczykiem. To właśnie w tym miejscu, nieco powyżej i za obojczykiem, na początku klatki piersiowej, rozwija się zespół bólowy mięśni pochyłych.

Mięśnie pochyłe przednie i środkowe zawierają między sobą tętnicę podobojczykową i nerw przechodzący od kręgosłupa do dołu pachowego. Odległość tutaj jest dość wąska, ale jeśli mięśnie są elastyczne, miękkie i mają normalny ton, nic nie zagraża naczyniom i nerwom. Ponadto mięśnie pokryte są powięzią – strukturami tkanki łącznej, które pozwalają im przesuwać się względem siebie i chronią mięśnie przed skurczami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mięśnie pochyłe przechodzą w stan hipertoniczności. Powoduje to ból i ucisk pęczka nerwowo-naczyniowego podobojczykowego w przestrzeni śródmiąższowej.

Tak więc w przypadku zespołu mięśnia pochyłego możliwe są dwa warianty tej dysfunkcji:

Pierwszą opcją jest zespół wyzwalacza mięśniowo-powięziowego. W mięśniach tworzą się obszary napięć – punkty bólowe i projekcyjne bóle karku, obręczy barkowej, klatki piersiowej, łopatek i ramion.

Drugą opcją jest dysfunkcja nerwowo-naczyniowa. Powstaje w wyniku ucisku mięśnia na nerw lub naczynie. Oprócz bólu zaangażowana jest patologia nerwowo-naczyniowa – tzw. zespół scalenusa (m. scalenus – mięsień pochyły) lub zespół Naffzigera.
Obejmuje następujące objawy:

➖ ból promieniujący do ramienia (sięga do 4 lub 5 palców), na przedniej powierzchni klatki piersiowej (w miejscu przyczepu mięśni), okolicy potylicznej. Ból nasila się w nocy podczas obracania głowy, odwodzenia ramienia lub rozszerzania klatki piersiowej podczas wdechu. Kurcząc się, mięśnie pochyłe unoszą płuca do góry i prostują klatkę piersiową. Dlatego zespół mięśnia pochyłego jest powszechny u osób, które mają duszność, często cierpią na choroby układu oddechowego lub cierpią na zaburzenia lękowe (zespół hiperwentylacji).

➖ napięcie mięśni karku, upośledzenie czucia, osłabienie kończyny górnej, aż do głębokiego niedowładu i zaniku tkanki mięśniowej.

➖ naruszenie dopływu krwi do ramienia – obrzęk, sinica, zimno, osłabienie tętna. Oprócz tętnicy podobojczykowej zaciskane są naczynia limfatyczne kończyny górnej. Powoduje to zastój płynu i obrzęk w dole nadobojczykowym (zespół guza rzekomego Kovtunovicha).

➖ zaburzenia troficzne kończyn – rozwarstwienie paznokci i zaburzenia wzrostu włosów (tylko przy zaawansowanej patologii).

W ramach profilaktyki zespołu mięśni pochyłych zapraszamy na masaż pleców i karku w naszym salonie masażu w Warszawie – Najlepszy Masaż.
Zapisy przez tel 733-706-432 

22.05.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *